Relacja z obozu „Outdoorowy Zawrót Głowy”

Relacja z obozu „Outdoorowy Zawrót Głowy”

W dniach 19-28 września 2014 grupa 10 młodych ludzi spędziła wspaniałe 10 dni na obozie „Outdoorowy Zawrót Głowy”, który miał miejsce w Sokolikach. Warsztaty rozwijające komunikację, zaufanie grupowe, praca nad sobą, wspinaczka na naturalne skały, zadania grupowe na niskim parku linowym, całodniowe wycieczki piesze, zbiorowe gotowanie i wieczory przy dźwiękach gitary- to tylko niektóre z atrakcji, w których brali udział.


Wraz z czwórką trenerów: Katarzyną Jurewicz, Martą Jońca, Marcinem Jabłońskim oraz Wojciechem Lasotą poszukiwali kreatywnych rozwiązań, ciekawych pomysłów, rozwiązania najtrudniejszych nawet zadań. Analizowali siebie, starając się odpowiedzieć na skrywane pytania. Wychodzili poza swoją strefę komfortu, aby uczyć się poprzez doświadczenie. Wszystkie te aktywności odbywały się w Trzcińsku, małej miejscowości położonej w Sokolikach – miejscu sprzyjającym poznawaniu pasji, rozwojowi osobistemu, grupowemu i zdobywaniu nowych doświadczeń.

Program całego obozu podzielony był na cztery główne części:

  • Zajęcia rozwojowe – miały na celu analizę problemów i pracę nad sobą, swoimi umiejętnościami i kompetencjami, jak również rozwój kompetencji grupowych. Uczestnicy otrzymywali od trenerów różnorodne zadania, dotykające problematyką spraw trudnych, lecz ważnych do przepracowania. Zadania miały różne zagadnienia, różne problemy do rozwiązania.
  • Rozwój grupowy i codzienne życie w grupie – czyli codzienność w najbardziej intensywnym wydaniu. Jak ugotować w warunkach polowych obiad dla 14 osób? Jak trafić w gusta wszystkich uczestników? Czy można wytrwać przez 10dni w szczerości, bez konfliktów? Jakie są role grupowe i która należy do mnie? Czy odnajdę się w nowej grupie? Na takie, oraz wiele więcej pytań musieli odpowiedzieć sobie uczestnicy. Przez 10 dni byli oni 24h/dobę ze sobą. Wspólnie jedli, pili poranną kawę. Wspólnie chodzili na zajęcia, spali w namiotach, sprzątali, wracali z gór. Spędzili ze sobą dużo czasu, podczas którego bardzo wiele zdarzeń miało miejsce. Wiele z nich, po analizie i długich dyskusjach, wykorzystaliśmy jako doświadczenia edukacyjne, wyciągając z nich wnioski na przyszłość.
  • Zajęcia linowe – wspinaczka i asekuracja wspinaczki, niskie parki linowe- ciekawa i wymagająca wiele zaufania forma pracy grupowej. Uczestnicy nauczyli się jak bezpiecznie używać przyrządów wspinaczkowych, jak asekurować kolegów na ścianie, a także mieli okazję spróbować zadań grupowym na niskim parku linowym.
  • Wędrówka – trasy w Sokolikach są niezwykle malownicze, o czym grupa przekonała się podczas całodziennej wyprawy. Droga zaproponowana przez trenerów wymagała od uczestników orientowania się w terenie, obsługi kompasu i mapy, a także wytrwałości- podczas ciężkich podejść, przy różnorodnym tempie grupy.

Obóz „Outdoorowy Zawrót Głowy” zakończył się pełnym powodzeniem, oraz dużym niedosytem – na szczęście ta grupa jeszcze w październiku uda się na kończące spotkanie do Szkoły Aktywnego Wypoczynku FRAJDA w Czarnocinie.